Press Release

Atlanta Technical College announces the Spring 2013 President's and Dean's Lists
More than 450 students recognized for academic achievement

June 6, 2013 – Atlanta, GA - Atlanta Technical College announced the President’s and Dean’s List for the Spring 2013 semester.

To qualify for the President’s List, students had to take a minimum of 12 credit hours of coursework and earn a term grade point average between 3.90 and 4.0.  A total of 209 students enrolled during the Spring semester earned this honor.

The Dean’s List for the Spring 2013 term includes the names of the 251 students who were enrolled in at least 12 credit hours, and earned a 3.50-3.89 grade point average at the conclusion of the term. 

Spring 2013

President' List

James

Ivey

Accounting

Michelle

Johnson

Accounting

Charles

Jones

Accounting

Phoebe

Odum

Accounting

Holly

Peterson

Accounting

Patrick

Baker

Air Conditioning Technology

Ray

Barlow

Air Conditioning Technology

Derrick

Belt

Air Conditioning Technology

John

Brown

Air Conditioning Technology

James

Butler

Air Conditioning Technology

Richard

Byrd

Air Conditioning Technology

Warren

Carter

Air Conditioning Technology

Lee

Cleveland

Air Conditioning Technology

John

Davis

Air Conditioning Technology

Robert

Durden

Air Conditioning Technology

Ulysses

Evans

Air Conditioning Technology

Richard

Floyd

Air Conditioning Technology

Clayton

Foxx

Air Conditioning Technology

Eddie

Green

Air Conditioning Technology

Troy

Harris

Air Conditioning Technology

Khiem

Hua

Air Conditioning Technology

Justyn

Ingram

Air Conditioning Technology

Ahmad

Johnson

Air Conditioning Technology

Romell

Legard

Air Conditioning Technology

Derron

Lindsey

Air Conditioning Technology

Ricky

Lipsey

Air Conditioning Technology

Danny

Lovell

Air Conditioning Technology

Michael

McClendon

Air Conditioning Technology

Johnny

Mcwhorter

Air Conditioning Technology

Jarrett

Mitchell

Air Conditioning Technology

Gary

Reed

Air Conditioning Technology

Samuel

Rosser

Air Conditioning Technology

Nigel

Smith

Air Conditioning Technology

Niko

Steele

Air Conditioning Technology

Rashed

Strong

Air Conditioning Technology

Calvin

Williams

Air Conditioning Technology

George

Williams

Air Conditioning Technology

Farriett

Willingham

Air Conditioning Technology

Oterious

Wims

Air Conditioning Technology

Jerrell

Wright

Air Conditioning Technology

Bernard

Cruse

Automotive Collision Repair

Stephen

Dillard

Automotive Collision Repair

Damascus

Hill

Automotive Collision Repair

Terell

Ringer

Automotive Collision Repair

Jermaine

Russell

Automotive Collision Repair

Adrian

Banks

Automotive Technology

Marcus

Broadnax

Automotive Technology

Juliet

Collier

Automotive Technology

Hansel

Espinoza

Automotive Technology

Kenneth

Gallaher

Automotive Technology

Robert

Harris

Automotive Technology

Juana

Jennings

Automotive Technology

Carmaria

Mathis

Automotive Technology

Jake

McDonald

Automotive Technology

Asad

Muwwakkil

Automotive Technology

Kamau

Omolara

Automotive Technology

Henry

Simpson

Automotive Technology

Alvin

Bray

Aviation Maintenance Tech-TCC

Jason

Clay

Aviation Maintenance Tech-TCC

Debbie

Groce

Aviation Maintenance Tech-TCC

Robert

Thompson

Aviation Maintenance Tech-TCC

Gary

Tigler

Aviation Maintenance Tech-TCC

Elias

Beshah

Aviation Maintenance Technology

James

Burke

Aviation Maintenance Technology

Yahya

Faraji

Aviation Maintenance Technology

Alonzo

Henry

Aviation Maintenance Technology

Carlos

Hernandez-Velez

Aviation Maintenance Technology

Johnathan

Meyer

Aviation Maintenance Technology

Brett

Pietromonaco

Aviation Maintenance Technology

Stephen

Plummer

Aviation Maintenance Technology

George

Powell

Aviation Maintenance Technology

Kevin

Walker

Aviation Maintenance Technology

Lakendrick

Williams

Aviation Maintenance Technology

Santony

Williams

Aviation Maintenance Technology

Toby

Baisden

Avionics Bench Technician

Joel

Brown

Avionics Bench Technician

Rogers

Cauley

Avionics Bench Technician

Christopher

Farquharson

Avionics Bench Technician

Calvin

Freeman

Avionics Bench Technician

Kenquavious

Hutchinson

Avionics Bench Technician

Jante'

Oliver

Avionics Bench Technician

Alexis

Valencia

Avionics Bench Technician

Jerlisa

Walton

Avionics Bench Technician

Walter

Wood

Avionics Bench Technician

Mark

Edge

Barbering

DeVince

Harris

Barbering

Albert

Tillman III

Barbering

Jimmy

Wilson

Barbering

Antoinette

Williams

Business Administrative Technology

Tonya

Epps

Business Management

Shana

McBurrows

Business Management

Reginald

Fitzpatrick

Carpentry

Jared

Godley

Carpentry

Allen

Harrell

Carpentry

Travis

Jackman

Carpentry

Patrick

Moore

Carpentry

Malareo

Muhammad

Carpentry

Matthew

Okona

Carpentry

Anthony

Smith Jr.

Carpentry

Stanley

Wright

Carpentry

Sha'Renna

Bing

Certified Customer Service Specialist

Ralph

Armstrong-Jones

Computer Programming

Irvin

Gregory

Computer Programming

Jalisa

Miller

Computer Programming

Aaron

Mustifa

Computer Programming

Elton

Okoli

Computer Programming

Keshia

Scott

Computer Programming

Taj

Tilghman

Computer Programming

Avis

Seagraves

Cosmetology

Viviana

Torres

Cosmetology

Zumara

Hakeem

Criminal Justice Technology

Domonique

Hood

Criminal Justice Technology

Morgan

Jackson

Criminal Justice Technology

Petrina

Porter

Criminal Justice Technology

Marva

Brock-Martin

Culinary Arts

Angela

Ricks

Culinary Arts

Manqudius

Fullwood

Database Specialist

Asfandyar

Rashid

Database Specialist

Jae

Chung

Dental Hygiene

Nicoleta

Kelemen

Dental Hygiene

Angeles

Landaverde

Dental Hygiene

Folarera

Akigbogun

Dental Laboratory Technology

Juneicia

Williams

Dental Laboratory Technology

Chardonnay

Alexander

Design & Media Production

Ameera

Ali

Design & Media Production

Denard

Anderson

Design & Media Production

Jeremy

Baker

Design & Media Production

Angela

Cook

Design & Media Production

Robert

Jenkins

Design & Media Production

Richard

Lallite

Design & Media Production

Corey

Whitfield

Design & Media Production

Gerald

Bass

Diesel Equipment Technology

Tony

Featherstone

Diesel Equipment Technology

Gregory

Gardner

Diesel Equipment Technology

Tracy

Hillman

Diesel Equipment Technology

Juan

Mayorga

Diesel Equipment Technology

Tony

Muhammad

Diesel Equipment Technology

Julie

Wolfe

Diesel Equipment Technology

Randolph

Knight

Drafting Technology

Dung

Nguyen

Drafting Technology

Kayla

Bennings

Early Childhood Care & Education

Danielle

Fiol

Early Childhood Care & Education

Wanda

Gibson

Early Childhood Care & Education

Timisha

Harris

Early Childhood Care & Education

Christy

Jenkins

Early Childhood Care & Education

Thusitha

Johnson

Early Childhood Care & Education

Veranthia

Louis

Early Childhood Care & Education

Patricia

Parker

Early Childhood Care & Education

Dorothy

Ragland

Early Childhood Care & Education

Sherri

Ray-Head

Early Childhood Care & Education

Melinda

Sampson

Early Childhood Care & Education

Tracy

Sims-Eley

Early Childhood Care & Education

Keisha

Stokes

Early Childhood Care & Education

Chameka

Williams

Early Childhood Care & Education

John

Grier

Electrical Systems Technology

Otis

Head

Electronics Fundamentals

Latwana

Boughter

Health Care Science

Lilian

Duru

Health Care Science

Terra

Jones

Health Care Science

Donald

Okolo

Health Care Science

Katrina

Simmons

Health Care Science

Tyanna

Snipes

Health Care Science

Gloria

Carr

Health Information Technology

Zuriharri

Pannell

Health Information Technology

Sabrina

Scott

Health Information Technology

Shanita

Smith

Health Information Technology

Stasha

White

Hotel/Restaurant/Tourism Management

Carmalinda

Collins

Human Resource Management

De'Ja

Moore

Infant & Toddler Child Care

Chakrya

Nem

Infant & Toddler Child Care

Wallace

Williams

Linux/UNIX System Administration

Antoinette

Ward

Marketing Management

Harry

Dale

Networking Specialist

Monica

Dodson

Networking Specialist

Tyrell

Edwards

Networking Specialist

Ida

Morfaw

Networking Specialist

Gary

Reddish

Networking Specialist

Anthony

Thomas

Networking Specialist

Donald

Bankhead

Paralegal Studies

Rodney

Boyer Rainwater

Paralegal Studies

Teresa

Bryant

Paralegal Studies

Devi

Dejakamah

Paralegal Studies

Carolyn

Hodges

Paralegal Studies

Melvin

Mann

Paralegal Studies

Eddie

Matheney

Paralegal Studies

Angela

Preston

Paralegal Studies

Abdalla

Abdel-Rahim

Pharmacy Technology

Geoy

Boozer

Pharmacy Technology

Mia

Brown

Pharmacy Technology

Teka

Butts

Pharmacy Technology

Nicole

Crutchfield

Pharmacy Technology

Fatoumata

Diallo

Pharmacy Technology

Geimsky

Fils Aime

Pharmacy Technology

Grace

Kpannah

Pharmacy Technology

Binh

Ly

Pharmacy Technology

Julia

Mathis

Pharmacy Technology

Yvette

Witcher

Pharmacy Technology

Michelle

Kassler

Practical Nursing

Tiffany

Madison

Practical Nursing

Deborah

Noble

Radiologic Technology

Regina

Wilson

Radiologic Technology

George

Baker

Residential Wiring Technician

Donte

Fowler

Small Business Marketing Manager

Serita

Gray-Nixon

Small Business Marketing Manager

Ashle

Moore

Small Business Marketing Manager

Latrice

Wilson

Small Business Marketing Manager

Danny

McDowell

Welding & Joining Technology

Robert

Weaver

Welding & Joining Technology

Malcolm

Winston

Welding & Joining Technology

Spring 2013 Dean's List

Leona

Barbour

Accounting

Millicent

Cameron-Venson

Accounting

Ajai

Craig

Accounting

Timeka

Knight

Accounting

Abdul

Njie

Accounting

Clarice

Tate

Accounting

Stephanie

Williams

Accounting

Retisha

Woods

Accounting

Ronald

Brunson

Air Conditioning Technology

Tobie

Daniels

Air Conditioning Technology

Dequincy

Dukes

Air Conditioning Technology

Frederick

Durrah

Air Conditioning Technology

Sunny

Ekokotu

Air Conditioning Technology

Mario

Hagans

Air Conditioning Technology

Domingo

Harris

Air Conditioning Technology

Terrell

Hodges

Air Conditioning Technology

Brian

Hollis

Air Conditioning Technology

Elliott

Mattison

Air Conditioning Technology

Matthew

Oglesby

Air Conditioning Technology

Larry

Gore

Associate Degree Nursing

Hassan

Hall

Automotive Collision Repair

Seleem

Smith

Automotive Collision Repair

Ricky

Steward

Automotive Collision Repair

Ernest

Boyd

Automotive Technology

Jerel

Chaney

Automotive Technology

Travarius

Davenport

Automotive Technology

Reginald

Davis

Automotive Technology

Michelle

Hardin

Automotive Technology

MarQuez

Harper

Automotive Technology

Denarius

Harris

Automotive Technology

Dalvin

Harvey

Automotive Technology

Shaenel

Hill

Automotive Technology

Scotty

Holt

Automotive Technology

Lance

Jackson

Automotive Technology

Raul

King

Automotive Technology

Jeremy

Lee

Automotive Technology

Harold

Miller

Automotive Technology

Brian

Pippins

Automotive Technology

Charles

Rabbles

Automotive Technology

Marquis

Rainey

Automotive Technology

Harold

Sheridan

Automotive Technology

Amber

Ware

Automotive Technology

Corey

Wilkey

Automotive Technology

Thornton

Brown IV

Aviation Maintenance Tech-TCC

Luis

Casares

Aviation Maintenance Tech-TCC

Justin

Presley

Aviation Maintenance Tech-TCC

Toni

Arnold

Aviation Maintenance Technology

Dyrita

Barnes

Aviation Maintenance Technology

Kevin

Franklin

Aviation Maintenance Technology

Gregory

Glover

Aviation Maintenance Technology

William

Head

Aviation Maintenance Technology

Mark

Henry

Aviation Maintenance Technology

Brandon

Marshall

Aviation Maintenance Technology

Emmanuel

Perez

Aviation Maintenance Technology

Steven

Rugato

Aviation Maintenance Technology

Craig

Stephens

Aviation Maintenance Technology

Courtney

Thomas

Aviation Maintenance Technology

Kenneth

Thompson

Aviation Maintenance Technology

Wayne

Wiley JR.

Aviation Maintenance Technology

Logan

Crumbley

Avionics Bench Technician

Kacey

Dunson

Avionics Bench Technician

Edward

Felts

Avionics Bench Technician

Earnest

Hampton

Avionics Bench Technician

Jamiria

High

Avionics Bench Technician

Jeffrey

Johnson

Avionics Bench Technician

Akeem

Lawrence

Avionics Bench Technician

Alan

Maddox

Avionics Bench Technician

Austin

Mathis

Avionics Bench Technician

Phillip

Miller

Avionics Bench Technician

Nelson

Olofindayo

Avionics Bench Technician

Matthew

Palmer

Avionics Bench Technician

James

Richardson

Avionics Bench Technician

Benjamin

Roberts

Avionics Bench Technician

Anthony

Sharpe

Avionics Bench Technician

James

Stinchcomb

Avionics Bench Technician

Jonathan

Waters

Avionics Bench Technician

Sheridan

White

Avionics Bench Technician

Nicholas

Williams

Avionics Bench Technician

Yashimabet

Bell

Avionics Maintenance Technology

Kihinde

Ogundimu

Avionics Maintenance Technology

Len

Poplar

Avionics Maintenance Technology

Eric

Richardson

Avionics Maintenance Technology

Curtis

Black

Barbering

Eric

Brown

Barbering

George

Crawford

Barbering

Alejandro

DeLeon

Barbering

Justin

Fulton

Barbering

Rodrick

Rapley

Barbering

Darwin

Ratleff

Barbering

Roddrecius

Sims

Barbering

Emerson

Williams

Barbering

Suzette

Shipp

Bioscience Environmental Laboratory Technologists

Mary

Barnett

Business Administrative Technology

Charlene

Borders

Business Administrative Technology

Kimberly

Cheatham

Business Administrative Technology

Niki

Edmonds

Business Administrative Technology

Latrina

Kims

Business Administrative Technology

Wanda

Smallwood

Business Administrative Technology

Sherod

Smith

Business Administrative Technology

Cherise

Brown-Taylor

Business Management

Stephanie

Culbreath

Business Management

Sierra

Curry

Business Management

Mary

English

Business Management

Ervin

Head

Business Management

Lyntasha

Hill

Business Management

Brenda

Hollingsworth

Business Management

Frank

Lawton

Business Management

John

Malone

Business Management

Michael

Rhymes

Business Management

Irene

Carew-Sannoh

Carpentry

Winston

Jenkins

Carpentry

Phillip

Mahoney

Carpentry

Jermon

Myles

Carpentry

DMarcus

Webb

Carpentry

Tamla

Hart

Computer Hardware & Network Technician

Jasmine

Chancellor

Computer Programming

Tiffany

Dixon

Computer Programming

A J

McAdory

Computer Programming

Cody

McKinney

Computer Programming

Bruce

McNeal

Computer Programming

Jeffery

Tinch

Computer Programming

Handy

Young

Computer Programming

Jasmine

Anderson

Cosmetology

Rashidah

Callahan

Cosmetology

Shaniqua

Gary

Cosmetology

Ecclessia

Gibson

Cosmetology

Lisa

Goshay

Cosmetology

Brittani

Hodo

Cosmetology

Angela

Richardson

Cosmetology

Zeanobia

Talley

Cosmetology

Cristen

Turner

Cosmetology

Sydni

Williamson

Cosmetology

Chelsea

Wingfield

Cosmetology

Lakeria

Allen

Criminal Justice Technology

Marilyn

Bell

Criminal Justice Technology

Lillian

Britt

Criminal Justice Technology

Eric

Graham

Criminal Justice Technology

Felicia

Mack

Criminal Justice Technology

Danielle

Rucker

Criminal Justice Technology

Marlo

Williams

Criminal Justice Technology

Khadedra

Willis

Criminal Justice Technology

Laneva

Cobb

Database Specialist

Ablavi

Zolome

Database Specialist

Allison

Echols

Dental Assisting

Christie

Mathis

Dental Assisting

Alysia

McLaurin

Dental Assisting

Meron

Taddess

Dental Assisting

Sharee

Williams

Dental Assisting

Latrice

Barksdale

Dental Hygiene

Jakina

Hayles

Dental Hygiene

Alexandria

Kilgore

Dental Hygiene

Melquia

Lewis

Dental Hygiene

Breghanna

Perry

Dental Hygiene

Raina

Relaford

Dental Hygiene

Michael

Beasley

Dental Laboratory Technology

Tiffany

Collins

Design & Media Production

Joel

Debose

Design & Media Production

Keith

Gilmore

Design & Media Production

Charles

Lawton

Design & Media Production

Alistair

Lowe

Design & Media Production

Tyler

Nesky

Design & Media Production

Tavores

Tye

Design & Media Production

Robert

Williams

Design & Media Production

Lavaughn

Harper

Diesel Equipment Technology

Michael

Jackson

Diesel Equipment Technology

Tarius

Smith

Diesel Equipment Technology

Maurice

Holloway

Drafting Technology

Kenneth

Smith

Drafting Technology

Caroline

Carter

Early Childhood Care & Education

Danielle

Clark

Early Childhood Care & Education

Heather

Clemmons

Early Childhood Care & Education

Jasmin

Disroe

Early Childhood Care & Education

Emily

Gravitt

Early Childhood Care & Education

Arlene

James

Early Childhood Care & Education

Sheryl

Miller

Early Childhood Care & Education

Caroline

Niba

Early Childhood Care & Education

Hartence

Patton

Early Childhood Care & Education

Brandon

Vaughan

Early Childhood Care & Education

Yvonne

Hogan

Early Childhood Program Administration

Bardell

Brown

Electrical Systems Technology

Johnny

Brown

Electrical Systems Technology

Ronald

Marshall

Electrical Systems Technology

Joel

Moreno

Electrical Systems Technology

Ameer

Muhammad

Electrical Systems Technology

Darian

Perkins

Electrical Systems Technology

Freddie

Richardson

Electrical Systems Technology

Markeese

Thomas

Electrical Systems Technology

Morgan

Robinson

Emergency Medical Technician

Morning

Strickland

Emergency Medical Technician

Theresa

Aboagye-Wright

Health Care Science

Gary

Conley

Health Care Science

Shenika

Echols

Health Care Science

Raymond

Eldridge

Health Care Science

Leah

Hunt

Health Care Science

Michelle

Jett

Health Care Science

Vanessa

Johnson

Health Care Science

LaRonda

Jones

Health Care Science

Ashley

Koch

Health Care Science

Chakedra

Marshall

Health Care Science

Mataya

Wells

Health Care Science

Kimberly

Whitaker

Health Care Science

Eunice

Kelly

Health Information Coding

Steven

Smith

Health Information Coding

Kimberly

Brewer

Health Information Technology

Calvin

Green

Health Information Technology

Vivian

Hixon

Health Information Technology

Tonya

James

Health Information Technology

Deborah

Kirby

Health Information Technology

Sandra

Menifee

Health Information Technology

Kellye

Nolen

Health Information Technology

Qiana

Smith

Health Information Technology

Quita

Stokes

Health Information Technology

Laquisha

Toland

Health Information Technology

Elizabeth

Cox

Hemodialysis Patient Care

Frederick

Anderson

Hotel/Restaurant/Tourism Management

Derrick

Dixon

Marketing Management

Claudette

Jude

Marketing Management

Demetrica

Wright

Marketing Management

Stacy

Wright

Marketing Management

Ted

Boomer

Networking Specialist

Michael

Conklin

Networking Specialist

Gregory

Hudgins

Networking Specialist

Jackie

Lang

Networking Specialist

Zathrayon

Rice

Networking Specialist

Mahmood

Thompson

Networking Specialist

Mioko

Bannister

Paralegal Studies

Keisha

Griggs

Paralegal Studies

Zuntashe

Skerritt

Paralegal Studies

Elizabeth

Odigbo

Pharmacy Technology

Leronica

Allums

Pharmacy Technology

Datasha

Arnold

Pharmacy Technology

Tonja

Ballard

Pharmacy Technology

Susana

Bausin

Pharmacy Technology

Valencia

Coleman

Pharmacy Technology

Latrice

Ferrebee

Pharmacy Technology

Jessica

Plummer

Pharmacy Technology

Kenyata

White

Pharmacy Technology

Tamarge

Collins

Plumbing

Zachary

Davidson

Plumbing

Zhouqiang

Fan

Plumbing

Richard

Gay

Plumbing

Henry

Johnson

Plumbing

Vanessa

Brown

Practical Nursing

Abraham

Erhunmwunse

Practical Nursing

Saraya

Thomas

Radiologic Technology

Tysha

Brown

Small Business Marketing Manager

Michael

Mitchell-Baldwin

Small Business Marketing Manager

Kelvin

McClendon

Supply Chain Management

Dimitria

Montgomery

Supply Chain Management

Lauren

Dobbins

Technical Specialist

Stephen

Moton

Welding & Joining Technology